Prusaki – dlaczego są takie groźne?

Karaczan prusak, zwany potocznie prusakiem, to owad, którego najczęściej spotkamy w miejscach, gdzie nie dokońca jest utrzymana czystość, a okruszki jedzenia na kuchennym blacie, zbyt rzadkie mycie szafek, podłóg może ściągnąć prusaki do Twojego domu.

Mierzą około 10-15 mm długości o złoto brązowym zabarwieniu, a na podpleczu mają ciemne pasy, sztywny pancerz, a ich charakterystyczną cechą są długie ruchliwe czułki i trzy pary odnóży pokrytych cieniutkimi kolcami, zakończonych specjalnymi haczykami, które umożliwiają im wchodzenie po gładkich pionowych powierzchniach. Co więcej posiadają skrzydła, ale nie potrafią latać, służą im one jako spadochron podczas spadania z wysokości.

Prusaki lubią ciepłe I wilgotne miejsce, głównie buszują w nocy zakradając się do jedzenia, lubią owoce, warzywa, pieczywo, a nawet produkty sypkie takie jak mąka czy cukier. Żywność zanieczyszczają swoimi odchodami, pleśniami, bakterami przyczyniając się do ich zepsucia.

Dlaczego są takie groźne? Po pierwsze rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, po drugie są odpowiedzialne za przenoszenie chorób wirusowych I bakteryjnych, takich jak biegunka, czy też gruźlica. Po trzecie mogą przeżyć bez pokarmu nawet 40 dni! Jedynym ich warunkiem na przeżycie jest dostęp do wody.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn